Malazgirtli esnaftan örnek davranış

Mümin Dindar Şahin (60), kış mevsiminde çevre köylerden ücret karşılığı satın aldığı 300 adet kınalı ve çil kekliğini havalar ısınınca doğaya bırakarak örnek bir davranış sergiledi. Evinde beslediği keklikleri Malazgirt Avcılar ve Atıcılar Dernek Başkanı Fatih Yağcı ile birlikte doğaya salan Şahin, yaban hayatı korumak için her yıl doğaya keklik bıraktığını belirtti. Mümin Dindar Şahin, “Kış aylarında dağ köylerinde vatandaşlardan kınalı kekliklerin çiftini 50 TL’ye, çil kekliklerin çiftini ise 30 TL’ye satın alıyorum. Bunları kendi evimde özel olarak besliyorum. Sağ olsun Avcılar ve Atıcılar Dernek Başkanı Fatih Yağcı da bizlere yem desteğinde bulunuyor. Kınalı ve çil keklikler olmadan dağların bir güzelliği, bir anlamı olmuyor. Yapılan çalışmaların amacına ulaşabilmesi için biz avcıların da duyarlı olması gerekiyor. Avcılık, av neslini tüketmek değildir. Malazgirt dağları bu kekliklerin şakımasıyla hayat bulsun istiyoruz. İmkanlarımız bu kadarına yetiyor. Herkesi, özellikle nesli azalmakta olan kınalı ve çil keklikleri korumak için duyarlı olmaya çağırıyoruz” dedi.

Malazgirt Avcılar ve Atıcılar Dernek Başkanı Fatih Yağcı ise Mümin Dindar Şahin’in yıllardır keklikleri parayla alıp besledikten sonra doğaya saldığını söyledi. Başkan Yağcı, “Doğal yaşamın ve ekolojik dengenin korunması amacıyla önemli çalışmalara imza atan Şahin Av Bayisinin sahibi değerli ağabeyimiz Mümin Dindar Şahin’e çok teşekkür ediyoruz. Her yıl kendi parasıyla, gerek köylerde gerekse av bayisinde köylü vatandaşlarımızdan keklikleri parayla satın alıp kış ayları boyunca besliyor. Sonra havalar ısınır ısınmaz keklikleri doğaya salıyor. Bugün bizi de davet ederek bu hayır işine ortak etti. Kendisine tüm avcılar adına bu örnek davranışından dolayı çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Bir önceki yazımız olan Cizre’de iki aile arasındaki husumet barışla sonuçlandı başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir